عکس و تابلوی صخره های کیهانی در سحابی کارینا (Cosmic Cliffs in the Carina Nebula)

هزینه فوق بعلاوه 85,000 تومان میگردد.

راجع به تابلو عکس Cosmic Cliffs in the Carine Nebual یا صخره های کیهانی در سحابی کارینا:

چیزی که در یک غروب مهتابی شباهت زیادی به کوه‌های سنگی دارد، در واقع لبه یک منطقه ستاره‌ساز جوان، NGC 3324 در سحابی کارینا می باشد که این عکس که توسط دوربین نیرکم یا همان فروسرخ نزدیک (NIRCam) در تلسکوپ جیمز وب ناسا در نور مادون قرمز گرفته شده است، این عکس مناطقی از تولد ستاره‌ها که قبلا برایمان پنهان و مهبم بود را نشان می دهد.

این منطقه که صخره های کیهانی نامیده می شود فی الواقع لبه‌ی یک حفره گازی غول پیکر در NGC 3324 است که تقریباً 7600 سال نوری از ما فاصله دارد. ناحیه غارمانند توسط تابش شدید فرابنفش و بادهای ستاره ای ستارگان بسیار پرجرم، داغ و جوانِ واقع در مرکز حباب، در بالای ناحیه نشان داده شده در این تصویر، از سحابی حک شده است. تشعشعات پرانرژی این ستارگان، دیواره سحابی را فرسایشی طور و آهسته از بین می‌برند.

NIRCam با وضوح واضح و حساسیت بی‌نظیر خود از صدها ستاره پنهان شده قبلی و حتی کهکشان‌های پس‌زمینه متعددی رونمایی می‌کند. چندین ویژگی برجسته در این تصویر در زیر توضیح داده شده است.

  • «بخار یا استیم» که به نظر می رسد از «کوه های» فلکی بالا می آید، در واقع گاز یونیزه‌ی داغ و غبار داغیست که به دلیل تشعشعات شدید فرابنفش از سحابی دور می شود.
  • ستون های دراماتیک بالای دیوار درخشنده‌ی گاز بالا رفته و در برابر تشعشعات فرابنفش تاول آور ستاره های جوان مقاومت می کنند.
  • حباب ها و حفره ها توسط تشعشعات شدید و بادهای ستاره ای که از جانب ستارگان تازه متولد شده می‌آید، دمیده می شوند.
  • فواره‌ها و جریان‌های پیش‌ستاره‌ای که به رنگ طلا ظاهر می‌شوند، از ستارگان نوپا و پوشیده از غبار بیرون می‌آیند.
  • یک “دمش” در میانه‌ی بالای لبه فوران می کند و گاز و غبار را به محیط بین ستاره‌ای پرتاب می‌کند.
  • یک “قوس” غیرمعمول ظاهر می شود که شبیه یک استوانه خمیده است.

عکس گرفتن این دوره از شکل‌گیری ستاره‌های اولیه دشوار است، زیرا برای یک ستاره‌ی مجزا، تنها حدود 50000 تا 100000 سال طول می‌کشد – اما حساسیت فوق‌العاده وب و قدرت تفکیک فضایی فوق‌العاده این رویداد نادر را نشان می‌دهد.

NGC 3324 که تقریباً در فاصله 7600 سال نوری از ما قرار دارد، برای اولین بار توسط جیمز دانلوپ در سال 1826 فهرست‌بندی شد. این NGC که از نیمکره جنوبی قابل مشاهده است، در گوشه شمال غربی سحابی کارینا (NGC 3372 که در صورت فلکی کارینا قرار دارد) می‌باشد. سحابی کارینا، منزلگاهِ سحابی سوراخ کلید یا همان سحابی شاه تخته (Keyhole Nebula) و ستاره غول پیکر فعال و ناپایدار به نام اتا کارینا (Eta Carinae) است.

NIRCam توسط تیمی در دانشگاه آریزونای شهر توسان آمریکا و آزمایشگاه پیشرفته فناوری لاکهید مارتین (ATL) نیوجرسی ساخته شد.

برای خرید تابلو عکس Cosmic Cliffs in the Carine Nebual یا صخره های کیهانی در سحابی کارینا قاب شده همین حالا از سایت کوپرینت اقدام کنید.

رنگ غالب

, , ,

رنگ عکس

نقد و بررسی‌ها

هیچ دیدگاهی برای این محصول نوشته نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “عکس و تابلوی صخره های کیهانی در سحابی کارینا (Cosmic Cliffs in the Carina Nebula)”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اطلاعات فروشنده

  • نام فروشگاه: کوپرینت
  • فروشنده: کوپرینت
  • هنوز امتیازی داده نشده است!
سبد خرید