5 کتابی که بیل گیتس در تابستان میخواند!

این پست از دیدگاه بیل گیتس نوشته شده است:

“همانطور که لیست منابع مطالعاتی تابستانه ام را کنار هم قرار میدادم، متوجه شدم که تیترهایی که پوشش میدهند برای تعطیلات سنگین است. اینجا کتاب‌هایی راجع به برابری جنسیتی، قطبی شدن سیاست، تغییرات آب و هوا، و حقیقت سختی که زندگی هیچوقت در آن جهتی که افراد جوان تمایل دارند نمی رود. این‌ها دقیقا شبیه به کتاب‌هایی نیست که کنار ساحل خواند!
اما هیچ کدام از 5 کتاب زیر حس سنگینی به شما نمیدهند (هرچند به 600 صفحه هم میرسند، کتابی مثل بزرگراه لینکلن کتاب سنگین وزنیست ههه!)
هر کدام از نویسنده‌ها – سه رمان نویس، یک ژورنالیست (روزنامه نگار)، و یک دانشمند – توانسته‌اند یک موضوع اساسی را انتخاب و آن را متقاعد کننده کنند بدون اینکه هیچ پیچیدگی‌ای را فدا کنند!”

“من عاشق هر پنج کتاب بودم و امیدوارم که شما هم در این میان چیزی پیدا کنید که لذت ببرید. همچنین کتاب‌های پیشنهادی خود را در بخش کامنت برایمان کامنت کنید!”

معرفی کتاب های پیشنهادی بیل گیتس برای مطالعه در تابستان:

1- The power, by Naomi Alderman (کتاب رمان قدرت، اثری از نائومی آلدرمن)

The power by Naomi Alderman
The power by Naomi Alderman

من خوشحالم که به پیشنهاد دختر بزرگترم گوش دادم و این رمان را خواندم. هوشمندانه یک ایده را استفاده کرده است: چه میشد اگر تمام زنان دنیا قدرتی بدست می آوردند که شوک‌های مرگ آوری از بدن خود صاعقه میکردند؟ برای بررسی نقش‌های جنسیتی و برابری جنسیتی. با خواندن کتاب د پاور، من حس قویتر و محیطی تری به سواستفاده و عدم عدالت نسبت به زنانی که امروز آن را تجربه کرده‌اند بدست آوردم. و من قدردانی خود را برای مردمی که روی این مسائل در کشور و اطراف جهان گسترش دادم.


2- Why We’re Polarized, by Ezra Klein (کتاب چرا ما قطبی شده‌ایم، اثر ازرا کلین)

Why we're polarized Ezra Klein
Why we’re polarized Ezra Klein

من بصورت کلی نسبت به آینده خوش بین هستم، اما یک چیزی که دیدگاه من را مقداری تعدیل میکند افزایش دوقطبی شدن در آمریکاست، مخصوصا وقتی که پای سیاست وسط باشد. در این کتاب بخردانه، کلین بصورت متقاعد کننده‌ای بحث میکند که دلیل این جداشدگی، هویت است – غریضه انسانی که اجازه میدهد هویت‌های گروهیمان، تصمیماتمان را هدایت کند. کتاب اساسا راجع به سیاست‌های آمریکاست، اما نگاهی جذاب به روانشناختی انسان دارد که باعث شد من بتوانم مسائل را بهتر پیش بینی کنم.


3- The Lincoln Highway, By Amor Towles (کتاب بزرگراه لینکلن اثری از امور تولز)

The Lincoln Highway Amor towles
The Lincoln Highway Amor towles

من کتاب جنتلمنی در مسکو را در لیست کتاب‌های 2019 ام نیز قرار داده بودم اما با کتاب بزرگراه لینکلن بیشتر حال کردم. وقایع در 1954 اتفاق می افتد، راجع به 2 برادر که در تلاشند تا از نبراسکا به کالیفرنیا رانندگی کنند تا مادرشان را پیدا کنند؛ سفر آن‌ها طبق انتظار پیش نمی رود چون چند نوجوان شرور نیز مخفیانه آنان را همراهی میکنند. جناب تولز (نویسنده کتاب) از سفرهای قهرمان معروف الهام گرفته است و بنظر میرسد که می‌گوید سفرهای شخصی هیچوقت بصورت خطی یا قابل پیش بینی طی نمیشوند چرا که جهان جای خطرناکیست!

برای مطالعه آنلاین و رایگان این کتاب و یا خرید نسخه چاپی میتوانید از لینک زیر اقدام فرمایید:

4- The Ministry for the Future, by Kim Stanley Robinson (کتاب رمان وزارت آینده، اثری از کیم استنلی رابینسون)

the ministry for the future by Kim Stanley Robinson
the ministry for the future by Kim Stanley Robinson

زمانی که سال پیش تبلیغ کتابم که راجع به تغییرات شرایط جوی بود را میکردم، تعدادی از مردم به من گفتند که باید این کتاب را بخوانم چون بعضی از مسائلی که راجع به آن‌ها نوشته بودم را به نمایش گذاشته بود. خرسندم که این کتاب را برداشتم، چون که فوق العاده ست. آنچنان پیچیده ست که نمیتوان خلاصه‌ی آن را بیان کرد، اما رابینسون یک داستان مهیج، محرک و جذاب را به نمایش گذاشته ست که دهه‌ها و قاره‌ها را دربرمیگرد، و مملو از ایده‌ها و افراد جذاب است.


5- How the World Really Works, by Vaclav Smil (کتاب جهان حقیقتا چگونه کار میکند، اثری از واکلاو اسمیل)

How the world really works
How the world really works

یک شاهکار دیگر از یکی از نویسندگان مورد علاقه من. برخلاف بیشتر کتاب‌های واکلاو، که شبیه کتاب تکست هستند و عمیقا روی یک موضوع واکاوی میکنند، این کتاب برای مخاطب عام نوشته شده است و مروری بر زمینه‌های اصلی تخصصی خود میدهد. اگر شما یک آموزش مختصر اما کامل، در مورد بسیاری از نیروهای اساسی که زندگی انسان را شکل می دهند، این همان کتابیست که باید بخوانید. این کتاب با مهارت بالایی نوشته شده است.

منبع: وبلاگ نوشته های بیل گیتس


همچنین برای ما کتاب‌هایی که طی 6 ماه اخیر خوانده اید یا طی 3 ماه آینده میخواهید بخوانید را کامنت کنید:


دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید
Scroll to Top